Menu

Category: Безбедност и одбрана

Posted by admin

Од целосна инвазија до “мировна мисија” – Опциите на Путин околу Украина

25/01/2022 In Conservative.MK, Безбедност и одбрана, Европа и светот, Македонија Leave a comment

Во колумната за Conservative MK, Кристијан Мицевски набројува 5 можни сценарија на Путин: Продолжено заплашување, Предупредувачки или “казнени”  бомбардирања, Легендарниот “копнен мост”, Повеќестрана офанзива или Патот кон Киев. Разговорите Бајден-Путин за

Сподели:
Read more

Posted by admin

Украина, не Белорусија

05/12/2021 In Безбедност и одбрана, Европа и светот Leave a comment

Верувам дека многумина ја следат состојбата на источното крило на НАТО, т.е. мигрантската криза на границата помеѓу Полска и Белорусија. Затоа јас, како и многумина кои имаат стручно познавање од

Сподели:
Read more

Posted by admin

Нова линија на огнот: Операција АУКУС

17/09/2021 In Conservative.MK, Безбедност и одбрана, Европа и светот Leave a comment

На светската геополитичка сцена евидентно се менуваат работите во некои насоки кои не беа карактиристични до пред една декада, а тоа пред се е многу видливо на воен план. НАТО

Сподели:
Read more

Posted by admin

Ивановски (КОНЗЕРВАТИВ) & Јонузи (КОХА) – Анализа

17/09/2021 In Conservative.MK, Безбедност и одбрана, Македонија Leave a comment

Анализа за Фактор МК: Кохезија или недоверба – Како „Рамковниот“ ја обликуваше Македонија во последните две децении? Две децении и натаму не се доволни за хармонизирано гледање на Охридскиот мировен

Сподели:
Read more

Posted by admin

MCC Feszt: КОНЗЕРВАТИВ МК дел од новата светска десница?

17/09/2021 In Conservative.MK, Безбедност и одбрана, Европа и светот, Конзерватизам Leave a comment

Месец август во Унгарија се одржа најголемиот десничарски настан во Европа, а дел од Фестивалот беа Денис Прагер, основач на PragerU Лос Анџелес, САД, Такер Карлсон (Tucker Carlson), водител со

Сподели:
Read more

Posted by admin

ПОДКАСТ: „Имам идеја“ – КОНЗЕРВАТИВ МК (Видео)

10/06/2021 In Conservative.MK, Безбедност и одбрана, Европа и светот, Конзерватизам, Македонија, Национализам Leave a comment

Филип Ивановски и Давид Салтамарски од Конзерватив МК гостуваа во младинскиот подкаст на Бојан Никовски насловен „Имам идеја“ на Радио ЛИДЕР 107,4fm. Темата на подкастот е „Влијанието на авторитаризмот и

Сподели:
Read more

Posted by admin

Од главен подржувач за ЕУ, до дестабилизатор на Балканот

10/06/2021 In Conservative.MK, Безбедност и одбрана, Европа и светот, Конзерватизам, Македонија, Национализам Leave a comment

Откако стави вето на Македонија за почеток на преговори со ЕУ поради идентитетски и јазични прашања, Бугарија не само што ги влоши односите со Македонија до најниско ниво досега туку и го

Сподели:
Read more

Posted by admin

ЖЕЛЕЗНА КУПОЛА – Израелски систем за противвоздушна одбрана

10/06/2021 In Conservative.MK, Безбедност и одбрана, Европа и светот Leave a comment

„Железната купола” (англиски: Iron Dome) е ефикасен и мобилен систем за противвоздушна одбрана (ПВО) на Израел пуштен во употреба во 2011 година. Системот е развиен за да се спротивстави на

Сподели:
Read more

Posted by admin

Анализа: Нови набавки во АРМ

29/03/2021 In Conservative.MK, Безбедност и одбрана, Македонија, Национализам Leave a comment

Позитивно ме изненади убавата вест дека по подолги години македонската влада реши да одвои средства за модернизација на Aрмијата, Давид Салтамарски од Конзерватив МК во неговата анализа. Пишува: Давид САЛТАМАРСКИ

Сподели:
Read more

Posted by admin

Македонија да упати демарш до Косово поради неиспораката на обвинетите од „Монструм“

02/02/2021 In Conservative.MK, Безбедност и одбрана, Македонија Leave a comment

Пред некој ден во центарот на Скопје се одржа протест против обвинителката Фатиме Фетаи и Основното јавно обвинителство кое побара најстрога казна за обвинетите во случајот „Монструм“.  „Очигледно е дека

Сподели:
Read more