Menu

Blog Archives

Posted by admin

Инагурација на Бајден и моментална ситуација во САД

22/01/2021 In Conservative.MK, Европа и светот, Конзерватизам Leave a comment

Од денес и официјално, претседател на САД е Џозеф Бајден, а потпретседателка Камала Харис. Од идеолошки аспект, Џо Бајден е повеќе ориентиран кон класичниот центар, додека пак Камала Харис доаѓа

Сподели:
Read more

Posted by admin

Вакцини: Став, зошто, кои и како?

22/01/2021 In Conservative.MK, Безбедност и одбрана, Европа и светот, Македонија Leave a comment

Реномираниот медиум Дојче Веле денес ја потврди тезата на д-р Василевски во емисијата на Радио Лидер, дека вакцината АстраЗенека која функционира на застарен модел како и руската „Спутник V“, покажува

Сподели:
Read more

Posted by admin

Конзервативците во новата [НЕ]нормалност

22/01/2021 In Conservative.MK, Безбедност и одбрана, Европа и светот, Конзерватизам, Македонија, Национализам Leave a comment

Одјавна колумна за 2020та: Десничарите во новата [НЕ]нормалност. Пишува: Стефан Василевски, управител на Конзерватив МК. Пост-Трамп периодот ќе биде тежок за десницата, а колку побрзо се соочиме со реалноста, толку

Сподели:
Read more

Posted by admin

Индекс на бирократија

22/01/2021 In Conservative.MK, Европа и светот, Економија, Конзерватизам Leave a comment

Колку време троши една мала фирма на бирократија годишно? Можеби ќе ви делува изненадувачки, но Македонија е земја каде малите фирми и бизниси поминуваат релативно помалку часови занимавајќи се со

Сподели:
Read more

Posted by admin

Двојните стандарди имаат идеологија

22/01/2021 In Conservative.MK, Безбедност и одбрана, Европа и светот Leave a comment

Насилството нема идеологија, но двојните стандарди имаат (неолиберализам). ***Насилството НЕ се оправдува, ниту во САД, ниту во Македонија. Но сепак, некои работи треба да излезат на виделина. Погледнете и направете

Сподели:
Read more

Posted by admin

Државниот врв ќе завземе став приложен на Конзерватив МК?

22/01/2021 In Conservative.MK, Европа и светот, Македонија, Национализам Leave a comment

Државниот врв преку Никола Димитров, го завзема ставот приложен на Конзерватив МК уште на 29 ноември. „Да одмориме со Бугарија до изборите кај нив (месец март), да се фокусираме на

Сподели:
Read more

Posted by admin

Сенаторските места во Џорџија се важни за иднината на САД

16/12/2020 In Conservative.MK, Европа и светот Leave a comment

„Сега ќе ја земеме Џорџија, а потоа ќе ја промениме Америка“ (Now we take Georgia, and then we change America). – Чак Шумер, лидерот на Демократите во Сенатот на САД

Сподели:
Read more

Posted by admin

Удел на медиумите и социјалните мрежи во нашиот живот

09/12/2020 In Европа и светот Leave a comment

Додека светот сè уште брои новозаразени од вирусот, а нашата јавност е окупирана околу ветото на Бугарија, во САД се води една од најнеконвенционалните правни битки, во која кампањата на

Сподели:
Read more

Posted by admin

Анализа на мандатот на Трамп, дел 1: Почетна политика

08/12/2020 In Европа и светот Leave a comment

Иако администрацијата на Трамп секојдневно води легални борби поврзани со претседателските избори, веќе се непостоечки шансите за промена на резултатот и најверојатно Џо Бајден ќе стане 46–тиот претседател на САД

Сподели:
Read more

Posted by admin

Кој е Роџер Стоун?

29/11/2020 In Conservative.MK, Европа и светот, Конзерватизам Leave a comment

Десничар и еден од најконтраверзните ликови во Вашингтон. Од Никсон до Роналд Реган, од Буш и Клинтон, па се до близок пријател и човекот од „сенка“ на Доналд Трамп. „Кога

Сподели:
Read more