Menu

Category: Европа и светот

Posted by admin

КОНЗЕРВАТИВ МК: Официјален член на светските млади конзервативци

20/03/2021 In Conservative.MK, Европа и светот, Конзерватизам, Македонија Leave a comment

Заедно со повеќе од 20 европски политички групации, младите републиканци на САД, младите конзервативци од Канада, Австралија, Британија, Израел, Полска и останати, КОНЗЕРВАТИВ МК стана дел од глобалната центар-десно конзервативна

Сподели:
Read more

Posted by admin

ДА ОТВОРИМЕ КОНЗУЛАТ ВО БАРСЕЛОНА, САНКТ ПЕТЕРБУРГ ИЛИ ШАНГАЈ

11/03/2021 In Conservative.MK, Европа и светот, Македонија Leave a comment

МЕСТО ДА ОТВОРИМЕ КОНЗУЛАТ ВО БАРСЕЛОНА, САНКТ ПЕТЕРБУРГ ИЛИ ШАНГАЈ, МНР ОСМАНИ ГО ИЗБРА СКИ-ЦЕНТАРОТ ЗЛАТИБОР! Вчера македонската јавност дозна дека минатата недела Владата донела одлука за отворање на македонски

Сподели:
Read more

Posted by admin

Акција #Conservatives4Health

02/02/2021 In Conservative.MK, Безбедност и одбрана, Европа и светот, Македонија Leave a comment

Европската народна партија во Европскиот парламент започна кампања против Fake News за вакцини наречена #EPP4Health & #MythBuster. Борбата со #FakeNews ќе е најголемиот предизвик на сите национални, меѓународни и останати

Сподели:
Read more

Posted by admin

Инагурација на Бајден и моментална ситуација во САД

22/01/2021 In Conservative.MK, Европа и светот, Конзерватизам Leave a comment

Од денес и официјално, претседател на САД е Џозеф Бајден, а потпретседателка Камала Харис. Од идеолошки аспект, Џо Бајден е повеќе ориентиран кон класичниот центар, додека пак Камала Харис доаѓа

Сподели:
Read more

Posted by admin

Вакцини: Став, зошто, кои и како?

22/01/2021 In Conservative.MK, Безбедност и одбрана, Европа и светот, Македонија Leave a comment

Реномираниот медиум Дојче Веле денес ја потврди тезата на д-р Василевски во емисијата на Радио Лидер, дека вакцината АстраЗенека која функционира на застарен модел како и руската „Спутник V“, покажува

Сподели:
Read more

Posted by admin

Конзервативците во новата [НЕ]нормалност

22/01/2021 In Conservative.MK, Безбедност и одбрана, Европа и светот, Конзерватизам, Македонија, Национализам Leave a comment

Одјавна колумна за 2020та: Десничарите во новата [НЕ]нормалност. Пишува: Стефан Василевски, управител на Конзерватив МК. Пост-Трамп периодот ќе биде тежок за десницата, а колку побрзо се соочиме со реалноста, толку

Сподели:
Read more

Posted by admin

Индекс на бирократија

22/01/2021 In Conservative.MK, Европа и светот, Економија, Конзерватизам Leave a comment

Колку време троши една мала фирма на бирократија годишно? Можеби ќе ви делува изненадувачки, но Македонија е земја каде малите фирми и бизниси поминуваат релативно помалку часови занимавајќи се со

Сподели:
Read more

Posted by admin

Двојните стандарди имаат идеологија

22/01/2021 In Conservative.MK, Безбедност и одбрана, Европа и светот Leave a comment

Насилството нема идеологија, но двојните стандарди имаат (неолиберализам). ***Насилството НЕ се оправдува, ниту во САД, ниту во Македонија. Но сепак, некои работи треба да излезат на виделина. Погледнете и направете

Сподели:
Read more

Posted by admin

Државниот врв ќе завземе став приложен на Конзерватив МК?

22/01/2021 In Conservative.MK, Европа и светот, Македонија, Национализам Leave a comment

Државниот врв преку Никола Димитров, го завзема ставот приложен на Конзерватив МК уште на 29 ноември. „Да одмориме со Бугарија до изборите кај нив (месец март), да се фокусираме на

Сподели:
Read more

Posted by admin

Сенаторските места во Џорџија се важни за иднината на САД

16/12/2020 In Conservative.MK, Европа и светот Leave a comment

„Сега ќе ја земеме Џорџија, а потоа ќе ја промениме Америка“ (Now we take Georgia, and then we change America). – Чак Шумер, лидерот на Демократите во Сенатот на САД

Сподели:
Read more